Імуноферментний аналіз (ІФА або ELISA-тест) – це лабораторний метод діагностики, який визначає наявність імуноглобулінів Е в крові до речовин, на які у людини може бути алергія. Іншими словами – це спосіб перевірити кров людини, щоб визначити, чи є у нього алергія.

Алергія може протікати в легкій формі або бути причиною загрозливих для життя станів, таких як анафілаксія. Аналізи і тести на алергію дозволяють людині з’ясувати, на які речовини у нього є алергія, щоб розробити правильні рекомендації щодо профілактики, способу життя і тактики уникнення алергенів.

Аналіз крові на алергени (ІФА або ELISA-тест) є альтернативою прик-тесту (шкірним пробам).

У цій статті ми розглянемо, які види алергії можна визначити за допомогою аналізів на алергени, як його проводять і інтерпретують результат. Також можна порівняти інформативність і відмінності між прик-тестом і аналізом крові на алергени.

Що таке ELISA-тест або аналіз крові на алергени?

ELISA-тест – це аналіз крові, який використовується для визначення наявності в крові людини антитіл до певної речовини, наприклад, харчових продуктів або пилку рослин і інших алергенів. Ці антитіла називаються імуноглобуліном Е.

Якщо в крові людини виявлено імуноглобуліни Е, специфічні для певної речовини, це означає, що у нього найімовірніше є алергія на цю речовину. Ці антитіла беруть участь в розвитку симптомів алергії, таких як свербіж, чхання, нежить, ангіоневротичний набряк, які людина відчуває при контакті з алергеном.

Аналіз крові на алергени vs шкірні прик-тести?

Сьогодні доступні різні види тестів на алергію, але найбільш часто використовуються шкірні прик-тести.

Під час проведення кожного тесту, невелика кількість алергенного екстракту наносять на шкіру передпліччя або спини людини, і за допомогою скарифікатора проводитися прокол в шкірі. У людини з алергією до даного алергену на місці уколу буде спостерігатися почервоніння або навіть пухир, тоді як людина без алергії не матиме цих проявів.

У чому ж різниця між шкірними прик-тестами і аналізом крові на алергени ELISA – тест?

ELISA – тест також, як і шкірні прик-тести можуть допомогти виявити алергію на домашніх тварин, пилок, харчову алергію, медикаментозну алергію.

Час проведення тесту і отримання результатів. При проведенні шкірних тестів результат можна отримати вже через 15-20 хвилин, в той час як результатів аналізу крові необхідно очікувати в середньому від 3-х до 10 днів.

Точність. Шкірні проби можуть бути більш чутливими, ніж аналізи крові, хоча обидва методи вважаються точними для діагностики алергії. У деяких випадках буває складно інтерпретувати результати шкірних тестів і це залежить від індивідуальних особливостей шкіри людини. Прийом деяких лікарських засобів, а саме антигістамінних препаратів, може стати причиною хибно-негативних результатів тесту, тоді як на аналіз крові не впливає прийом лікарських засобів.

Безпека. Дуже рідко, але у пацієнта може виникнути важка побічна реакція при проведенні шкірного прик-тесту, в той час як при проведенні ELISA – тесту такого ризику немає.

Економічність. Шкірний тест може бути економічно вигідним в деяких випадках, так як його вартість нижча ніж аналізу крові на алергени.

Згідно міжнародних погоджувальних документів шкірні прик-тести є «золотим» стандартом діагностики алергії, і обстеження пацієнта з підозрою на алергію необхідно починати саме з цих простих тестів. У деяких ситуаціях провести шкірний тест не представляється можливим, в цих випадках лікар звичайно порекомендує провести аналіз крові на алергени. Давайте докладніше розглянемо які є відносні і абсолютні протипоказання до виконання шкірних тестів:

  • тестування дітей молодше 3-5 років, оскільки аналізи крові вимагають тільки одного уколу голкою, в той час як шкірні тести вимагають більше проколів і спокою дитини
  • є ризик важкої системної реакції при проведенні шкірної проби, особливо в разі проведення тестів з харчовими алергенами
  • прийом лікарських засобів, які можуть вплинути на результат шкірних проб, зокрема антигістамінних препаратів
  • шкірні захворювання в стадії загострення, наприклад, екзема або псоріаз

Також, слід зазначити, що пацієнтам з підозрою на полісенсібілізацію – наявність алергії до 3 і більше джерел алергенів необхідно відразу розглянути можливість проведення багатокомпонентної чіпової діагностики алергії ALEX.

Точність результатів

Згідно з дослідженнями в галузі харчової алергії 50-60 відсотків аналізів крові і шкірних прик-тестів можуть давати хибнопозитивний результат тесту.

Наявність імуноглобулінів Е в крові людини, при проведення ELISA – тесту, говорить про те, що цілком ймовірно у нього є алергія на цю речовину, але це не точно. Можуть знадобитися додаткові тести.

Наприклад, при тестування тільки з екстрактами алергенів, тест може показати, що у людини алергія на їжу, таку як нут, тільки тому, що він належить до тієї ж сім’ї, що й інша їжа, наприклад, арахіс, яка дійсно викликає алергічну реакцію.

У цьому випадку важливо проводити діагностику алергії не тільки до конкретної речовини, його екстракту, а й до його білкових молекул. Для цього використовується молекулярна алергодіагностика, яка дозволяє спрогнозувати перехресні реакції, запобігти розвитку гострих станів, спрогнозувати ефективність алерген-специфічної імунотерапії, дати рекомендації щодо запобігання контакту з алергенами, дати довгостроковий прогноз перебігу захворювання.

Крім того, рівень антитіл в крові необов’язково пов’язаний з тим, скільки разів людина піддавався впливу алергену або наскільки серйозними, або помірними можуть бути ці реакції. Якщо у людини виявлено позитивний результат тесту на специфічні антитіла, то це вказує на те, що він, ймовірно, піддавався впливу алергену. Але це не говорить напевно, що людина має алергію на речовина.

Результати тестів діагностики алергії, як ELISA – тесту, так і шкірних прик-тестів має бути розглянуто в світлі загальної історії хвороби людини, особливо того, наскільки він схильний до дії алергену, про який йде мова, а також симптоми, які він відчуває при контакті з алергеном. Шкірні прик-тести і аналізи крові на алергени доповнюють один одного.

Важливо пам’ятати, що жоден тест на алергію сам по собі не може визначити, чи є у людини алергія і поставити діагноз алергії. Тільки лікар алерголог взявши до уваги історію хвороби людини, скарги, історію життя і результати обстеження може поставити діагноз алергію або спростувати його.