Чиповая молекулярна алергодіагностика або компонентна діагностика алергії тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) – це метод дослідження, який допомагає визначити наявність алергії на молекулярному рівні одномоментно до 117 екстрактів алергенів і 178 молекулам алергенів (білків цих самих джерел).

Коли і кому необхідно проводити молекулярну діагностику алергії тест ALEX-2 (АЛЕКС-2)?

Что такое молекулярная диагностика аллергии и когда ее применять?

 • Пацієнтам з полісенсібілізацією, тобто з підозрою на алергію до 3 і більше алергенів.
 • Дітям і дорослим з харчовою алергією, так як вона дозволяє дати точні рекомендації щодо вживання тих чи інших продуктів харчування, і запобігти тяжким системним алергічним реакціям на харчові продукти.
 • Людям з алергією на пилок і побутові алергени для правильного підбору лікування (АСІТ) і прогнозу її ефективності.
 • Для виявлення справжньої і перехресної алергії
 • Для прогнозування розвитку алергії у дітей раннього віку і дорослих
 • Пацієнтам, які вже проходять АСІТ для виявлення причини її неефективності.

Які переваги тесту ALEX-2 (АЛЕКС-2) перед іншими тестами на алергію?

Тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) має велику кількість перевагу перед іншими аналізами на алергію. А саме:

 • його можна здавати під час цвітіння рослин і в гострий період захворювання;
 • він дозволяє зв’язати прояви алергії з її причинами;
 • має максимальну точність;
 • виключає отримання хибно позитивних результатів;
 • на результат аналізу не впливає прийом протиалергічних препаратів;
 • підходить дітям з 6 місяців і дорослим будь-якого віку.

Які алергени містить чиповая багатокомпонентна алергодіагностика тест ALEX-2 (АЛЕКС-2)?

Тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) містить повну панель алергенів, а саме:

 • Побутові алергени (пил, цвілеві гриби)
 • Пилок (дерев, трав і бур’янів, в тому числі амброзія і полин)
 • Харчові продукти (тваринного походження (молоко, м’ясо, яйце), фрукти, ягоди, овочі, горіхи, бобові, спеції та інші)
 • Отрута комах (оса, бджола, мураха)

Детальніше зі списком алергенів тесту ALEX-2 (АЛЕКС-2) ви можете ознайомитися тут: СПИСОК АЛЕРГЕНІВ ALEX-2 (АЛЕКС-2)

Чому при алергії на пилок виникає свербіж в горлі після вживання горіхів або фруктів?

Компонентна алергодіагностика тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) став дуже цінним дослідженням у дітей і дорослих з харчовою алергією.

Загальновідомий факт, що алергенні білки, схожі за своєю структурою і функції, були виявлені в пилку рослин і рослинних продуктах харчування. Одним з найбільш вивчених сьогодні є сімейство білків PR-10 до яких відноситься головний алерген берези Bet v 1, Вільхи Aln g 1 і інших дерев, а також яблука, моркви, фундука та інших рослинних продуктів харчування. Ось тому при алергії на пилок берези, наш організм помилково може сприймати білки яблука або моркви, як білки пилку берези і реагувати при цьому симптомами алергії. Такий вид алергії називається Синдром Береза-Яблуко або Береза-Фундук.

Подібні синдроми описані також при перехресній алергії між м’ясом і молоком, кліщами домашнього пилу і креветками, пилком бур’янів і іншими продуктами рослинного походження.

У свою чергу тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) містить максимальну кількість алергенів, які є маркерами перехресної алергії.

Коли можна вживати яйця при алергії і які?

Білок і жовток мають абсолютно різні білки алергени за своєю структурою і функції. Основні алергени білка курячого яйця – це овальбумін, овомукоїд, овотрансферін, жовтка – ліветін і сироватковий альбумін. Деякі пацієнти можуть відчувати симптоми алергії при вживанні курячого білка і абсолютно нормально вживати жовток.

Також всі білки курячого яйця мають різну стійкість до нагрівання, наприклад, овомукоїд – термостабільний білок. При наявності алергії до овомукоїд не можна вживати яйця ніякі. А ось білок овальбумін – термолабільний білок, і при наявності алергії до нього дитина може їсти добре проварене яйце.

Але дати такі рекомендації щодо вживання яєць можливо тільки після проведення молекулярної алергодіагностики тесту ALEX-2 (АЛЕКС-2).

До речі, і курячі, і перепелині яйця мають однакові білки-алергени. Тому при алергії на курячі яйця замінювати їх перепелиними не рекомендується.

Чому є симптоми алергії після вживання яєць, а аналіз на специфічні Ig E до яєць негативний?

Екстракт алергену, з яким проводять дослідження, може не містити причинних білків алергенів або містити їх в дуже невеликій кількості, чим і пояснюється наявність негативного результату. Стандартизовані алергенні екстракти для проведення шкірних проб можуть давати хибно негативний результат, за рахунок високої нестабільності алергенних білків, наприклад, сироваткового альбуміну, який втрачає свої алергенні властивості при обробці в процесі виробництва алергенів. Екстракт алергену містить багато білків, і якщо людина має алергію на сироватковий альбумін жовтка, який становить 1% від вмісту всіх інших білків, то аналіз крові на екстракт навряд чи покаже наявність цієї алергії. Аналіз на екстракти менш чутливий, ніж аналіз на молекули. На сьогодні тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) містить 178 молекул алергенів – найбільша кількість серед всіх аналізів на алергію в світі.

Чи можна проводити тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) дітям з алергією на молоко?

Не тільки можна, а й треба. Адже молоко містить 4 основні білка, які викликають симптоми алергії у дітей. Більшість молочних білків алергенів термолабільні, але є білок казеїн Bos d 8 – він термостабільний і не руйнується в процесі приготування. Діти з алергією на казеїн частіше мають важкі форми алергії на молоко. Тому цей продукт виключають з їх раціону. Дітям з алергією на казеїн не можна також вживати молоко інших ссавців. Казеїн молока всіх тварин має однакову структуру, ніж можуть пояснюватися перехресні реакції між коров’ячим молоком і козячим.

Таким чином, ми не просто діагностуємо алергію на молоко у дітей, а й можемо дозволити вживати кип’ячене молоко і навпаки прогнозувати важкі реакції на нього.

Тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) дасть відповідь на питання чому алерген-специфічна імунотерапія не ефективна?

Одна з головних причин неефективності АСІТ – це неправильно підібрані компоненти для алерген-специфічної імунотерапії. Чому так відбувається?

Алерген-специфічна імунотерапія проводиться тільки якщо у людини є справжня алергія до головних алергенних білків побутових алергенів або пилку. І таку інформацію нам може надати тест ALEX-2 (АЛЕКС-2).

Наприклад, у кліща домашнього пилу є багато білків алергенів, які можуть викликати симптоми алергії. Головні алергени кліща домашнього пилу називаються – Der p 1, 2, 23. Але є ще і інші алергени не головні або мінорні, наприклад, Der p 5, Der p 7, Der p 10 та інші.

Шкірні проби проводять з екстрактами алергенів, які містять як головні (мажорні), так і мінорні компоненти, а позитивний результат шкірної проби може вказувати як на алергію до мажорним, так і мінорним алергенів.

Незважаючи на те, що шкірні проби є золотим стандартом діагностики алергії, вони можуть давати хибнопозитивні або помилково негативні результати. Якщо підбирати алерген-специфічну імунотерапію тільки за результатами шкірних проб, то є великий шанс отримати низьку ефективність лікування.

Сьогодні молекулярна діагностика алергії тест ALEX-2 (АЛЕКС-2) став рутинним методом завдяки більш точній оцінці ризику розвитку алергічних реакцій, особливо в разі харчової алергії.

Оцінка ризику розвитку алергічних реакцій і визначення істинної і перехресної алергії у пацієнтів – це одна з головних задач молекулярної алергодіагностики.