Поліноз – це загальна назва алергії на пилок, що викликає такі симптоми, як чхання, свербіж очей, нежить і сльозотеча. Люди з атопічним дерматитом і екземою можуть виявити, що пилок також може стати причиною висипу на шкірі.

За даними Американської академії алергії, астми і імунології (AAAAI), близько 7,8% дорослих в США страждають на поліноз. Це захворювання трохи частіше зустрічається у молодих людей, з яких в середньому 9% складають діти.

Високий вміст пилку навесні і влітку може спровокувати розвиток висипки на шкірі, якщо у людини є чутливість до цього пилку.

У цій статті ми розглянемо симптоми полінозу, різні типи алергічної шкірної висипки, а також методи лікування і домашні засоби.

Чи викликає пилок висипання на шккірі?

Поліноз – це тип алергічного риніту і кон’юнктивіту, що означає, що захворювання в першу чергу вражає очі, ніс і горло. Багато людей, які страждають на поліноз, відчувають такі симптоми:

 • часте чхання
 • нежить або закладений ніс
 • свербіж або сльозотеча, відомий як алергічний кон’юнктивіт

Навесні і влітку люди з важкими проявами полінозу можуть відчувати слабкість і втому і мати симптоми, схожі на астму, такі як кашель або хрипи.

Висип на шкірі не входить в число основних симптомів полінозу. Однак люди з іншими шкірними захворюваннями або екземою можуть помітити висип на шкірі в період підвищеного вмісту пилку в повітрі.

Види алергічної висипки

Які ж найчастіші види алергічної висипки, яка зустрічається влітку або навесні?

Атопічний дерматит

Атопічний дерматит викликає свербіж, сухість і запалення шкіри. Серед людей з атопічним дерматитом від середнього до тяжкого ступеня половина також страждає на поліноз, харчовою алергією або астмою.

Люди з атопічним дерматитом і на поліноз можуть виявити, що стан шкіри погіршується одночасно з проявами полінозу. Спекотна погода і підвищене потовиділення також можуть погіршити атопічний дерматит.

Кропив’янка

Кропив’янка проявляється як сверблячі пухирі на шкірі. У людей з гострою кропив’янкою висип з’являється тільки при контакті з певними тригерами, такими як алергени або тепло. Людина з гострою кропив’янкою може виявити, що її симптоми загострюються в теплу пору року.

Контактний дерматит

Контактний дерматит виникає при дотику до алергену або подразнюючої речовини, наприклад, отруйного плюща, отруйного дуба або сумаху. Вони провокують появу нерівної, лускатої, сверблячої або набряклу шкіру в області контакту з речовиною.

Влітку люди можуть проводити більше часу на вулиці, з більшою ймовірністю контактуючи з цими рослинами.

Інші причини висипу

Крім шкірної алергії та атопічного дерматиту, у людини може з’явитися висип під час сезону полінозу по ряду інших причин, не пов’язаних з алергією.

Пітниця

Більш високі температури можуть викликати тепловий висип або пітницю. Цей стан виникає, коли надмірне потовиділення блокує потові протоки шкіри, викликаючи сверблячі шишки. Це найбільш поширений стан в жарких і вологих середовищах.

Укуси комах

Бджоли, оси та інші комахи можуть кусати або вжалити людей, що може викликати подразнення шкіри, біль або набряк. Невеликий висип після укусів комах є нормальним явищем, але люди з алергією на укуси комах можуть мати важку реакцію, що вимагає невідкладної допомоги.

Укуси кліщів

Навесні і влітку найбільш активні статевонезрілі чорноногі кліщі або німфи. Цей тип кліщів з найбільшою ймовірністю поширює хвороба Лайма, яка викликає висипання на шкірі у 70-80% людей, які страждають на це захворювання.

Висип при хворобі Лайма починається з невеликого розміру, а потім поступово переходить у велике кільце або форму яблука. Висип може здаватися теплою, але не зудить або болючою.

Діагностика

Лікар може діагностувати причину висипу, оцінивши симптоми людини, його історію хвороби і зовнішній вигляд висипки.

Якщо лікар вважає, що у вас є алергія, але не впевнений, що її викликає, він може провести прик-тести або молекулярний тест на алергію. Прик-тест включає в себе вплив на шкіру алергенів, таких як пилок рослин або харчові продукти, з подальшою перевіркою реакції.

Лікування

При висипаннях, які виникають або погіршуються через полінозу, людина може спробувати наступне:

 • креми для місцевого застосування, що знімають запалення і свербіж
 • безрецептурні антигістамінні препарати для зменшення симптомів алергії
 • імунотерапія від алергії, яка «тренує» імунну систему, щоб вона перестала реагувати на алерген

Домашні засоби

Люди з атопічним або контактним дерматитом, кропив’янку, пітніцею або укусами комах можуть виявити, що можуть заспокоїти свою шкіру будинку. Людина може спробувати:

 • прикладати прохолодні компреси до шкіри
 • використання теплої, а не гарячої води для купання
 • використання правильні продукти для догляду за шкірою без мила і хімічних речовин, які подразнюють шкіру

Коли звернутися до лікаря

Людина зі стійкими або важкими симптомами може мати стан, які потребують певного лікування. Людина повинна звернутися до лікаря-алерголога або дерматолога, якщо у нього:

 • Хвороблива на дотик висип і поширюється по всьому тілу
 • Висипання з гнійним вмістом
 • Виникає разом з лихоманкою
 • Поширюється на інші частини тіла
 • Не реагує на безрецептурні антигістамінні препарати
 • Схожий на «мета або в яблучко»

Людині слід звернутися за невідкладною допомогою, якщо у нього проблеми з диханням, опухле горло або мову. Це симптоми анафілаксії, яка може бути фатальною.

Таким чином,

Поліноз зазвичай викликає респіраторні симптоми алергії такі, як нежить, свербіж очей, сльозотеча. Однак деякі люди можуть виявити, що їх шкіра також реагує на загострення симптомів алергії. Це загострення може викликати висипання у вигляді кропивниці або погіршити стан шкіри, наприклад атопічний дерматит.

Інші сезонні причини шкірного висипу включають пітницю, контактний дерматит, укуси комах і хвороба Лайма. Якщо у людини погіршуються симптоми або він не реагує на безрецептурні ліки від алергії, йому слід звернутися до лікаря.