Псоріаз є аутоімунним захворюванням, яке характеризується підвищеним утворенням ороговілих клітин епітелію шкіри. Цей надмірний ріст може привести до появи товстих лускатих бляшок, які можуть викликати свербіж або дискомфорт.

Існує кілька різних типів псоріазу, які різняться в залежності від зовнішнього вигляду лусочок і їх розташування на тілі.

Тригери навколишнього середовища часто викликають загострення псоріазу. Хоча людина не може вилікувати ці симптоми, останні розробки в лікуванні псоріазу означають, що вони можуть зменшити тяжкість, кількість загострень, таким чином тримати псоріаз під контролем.

Які бувають симптоми псоріазу?

Основними симптомами псоріазу є червоні, лускаті, тверді плями, які мають  вигляд сріблястих лусочок, що покривають їх. Вони також можуть викликати сильний свербіж, печіння і дискомфорт.

Псоріаз має хвилеподібний перебіг з періодами загострення і ремісії. Періоди ремісії тривають в середньому 1 місяць – 1 рік. Однак тривалість як загострень, так і періодів ремісії може бути складною для прогнозування.

Симптоми варіюються від легких до важких і можуть проявлятися по-різному, в залежності від типу псоріазу.

За даними Національного фонду псоріазу:

 • Легка форма псоріазу охоплює менше 3% тіла
 • Середньотяжка форма псоріаз охоплює 3-10% тіла
 • Важкий перебіг псоріаз охоплює більше 10% тіла

Бляшки можуть розвиватися, де завгодно, але зазвичай зустрічаються у вигляді невеликих плям на ліктях, колінах, нижньої частини спини і шкірі голови.

Форми і типи псоріазу

Бляшковий псоріаз

Близько 80-90% людей з псоріазом мають бляшковий тип псоріазу. Він зазвичай проявляється як підняті, запалені, червоні бляшки, покриті сріблястими білими лусочками, найчастіше на ліктях, колінах, шкірі голови і нижній частині спини.

Зворотний псоріаз

Зворотний псоріаз розвивається в наступних областях:

 • пахви
 • пах
 • під грудьми
 • інші складки шкіри, такі як навколо статевих органів і сідниць

Зворотний псоріаз має червоні виразки, зазвичай без лусочок. Пошкодження можуть бути гладкими і блискучими.

Подразнення від втирання і потовиділення може посилити цей тип псоріазу через його розташування в складках шкіри і ніжних областях. Цей тип псоріазу частіше зустрічається у людей з надмірною вагою і з глибокими шкірними складками.

Еритродермічний псоріаз

Еритродермічний псоріаз є особливо запальним, але рідкісним типом, який може викликати великі області вогняного почервоніння по всій поверхні тіла.

У людей з нестабільним бляшковим псоріазоом, де поразки не мають чітко виражених країв, може розвинутися еритродермічний псоріаз. Також можуть бути відлущування або лущення шкіри, сильні свербіж і біль.

Еритродермічний псоріаз порушує хімічний баланс організму. Це втручання може призвести до втрати білка і рідини, що може призвести до серйозних наслідків. Так, наприклад, може порушуватися водно-електролітний баланс в організмі, що призводить до набряків і порушення регуляція температури тіла.

Еритродермічний псоріаз також може привести до пневмонії і застійної серцевої недостатності. Ускладнення еритродермічного  псоріазу можуть бути небезпечними. Той, хто має симптоми цього стану, повинен негайно звернутися до лікаря.

Каплевидний псоріаз

Каплевидний псоріаз часто починається в дитячому або молодому віці. Він виглядає як маленькі, червоні, окремі плями на шкірі. Плями зазвичай не такі товсті або такі ж тверді, як плями при псоріазі.

Цілий ряд станів може спровокувати розвиток псоріазу, а саме:

 • інфекції верхніх дихальних шляхів
 • стрептококові інфекції
 • тонзиліт
 • стрес
 • пошкодження шкіри
 • деякі ліки, включаючи протималярійні препарати, літій і бета-адреноблокатори.
Пустульозний псоріаз

Пустульозний псоріаз вражає дорослих більше, ніж дітей, і на його частку припадає менше 5% випадків псоріазу.

Він виглядає як білі гнійники або пухирі з вмістом, які оточує червона шкіра. Найчастіше зустрічається в певних областях тіла, наприклад, руки і ноги, або більшу частину тіла. Пустульозний псоріаз не є заразним захворюванням.

Пустульозний псоріаз має тенденцію мати цикл, в якому утворюються пустули і потім лущення слід за почервонінням шкіри.

Які бувають ускладнення псоріазу?

Інші проблеми зі здоров’ям можуть розвинутися в результаті псоріазу. У той час як деякі люди думають про нього як про шкірне захворювання, псоріаз також може вплинути на кістки, м’язи і метаболічну систему.

Псоріатичний артрит

До 30% людей з псоріазом мають запалення суглобів з симптомами артриту, відомого як псоріатичний артрит.

Цей тип псоріазу викликає запалення і прогресуюче пошкодження суглобів найчастіше у людей у ​​віці від 30 до 50 років.

Люди з псоріазом можуть відчувати соціальну ізоляцію, проблеми з іміджем і низьку самооцінку. Разом з фізичним дискомфортом, свербежем і болем від псоріазу це може вплинути на загальну якість їх життя.

Соціальні та фізичні вимоги цього хронічного захворювання можуть сприяти депресії і занепокоєння. У людей з псоріазом ризик депресії в два рази вище, ніж у тих, у кого немає цього захворювання.

Псоріаз може також привести до більш високого ризику серцево-судинних захворювань, метаболічного синдрому, діабету і деяких видів раку, включаючи рак голови і шиї і пухлини травного тракту.

Чому виникає псоріаз?

Хоча причина псоріазу досі неясна, вчені вважають, що це аутоімунне захворювання.

Аутоімунні захворювання впливають на імунну систему, яка виробляє Т-клітини для захисту організму від інфекційних агентів.

У людей з псоріазом тригери можуть призводити до того, що їхні гени інструктують імунну систему націлюватися на неправильні клітини. Т-клітини реагують на тригер так, як ніби вони борються з інфекцією або заживають в рані. Вони виробляють хімічні речовини, які викликають запалення.

При псоріазі ця аутоімунна активність призводить до надмірного росту клітин шкіри. Як правило, шкірні клітини живуть близько 21-28 днів, а потім злущуються (відмирають). Проте, у людей з псоріазом, цей процес займає близько 2-6 днів.

Тригери будуть різними у кожної людини з псоріазом, але загальні тригери включають в себе:

 • стрес і занепокоєння
 • травми шкіри
 • інфекції
 • гормональні зміни

Ліки, які можуть викликати загострення псоріазу, включають в себе:

 • літій
 • протималярійні
 • хінідин
 • індометацин

Деякі люди пов’язують псоріаз з алергією, дієтою і погодою, але ніякі докази ще не підтвердили ці теорії.

Важливо відзначити, що псоріаз не заразний. Знання цього може допомогти людям з цією хворобою впоратися з більш складними аспектами спілкування.

Фактори ризику

Деякі фактори підвищують ризик розвитку псоріазу у людини.

Ці чинники включають в себе:

 • серцево-судинні захворювання і метаболічний синдром
 • травма шкіри
 • сімейна історія захворювання

Приблизно у 1 з 3 чоловік з близьким родичем, що страждають на псоріаз, також розвивається цей стан. Якщо у одного з батьків псоріаз, ймовірність того, що у його дитини розвинеться захворювання, становить 10%. Цей ризик збільшується до 50%, якщо в обох батьків псоріаз.

Ця кореляція в сім’ях передбачає основний генетичний компонент. Проте, симптоми захворювання можуть не проявлятися, якщо фактор навколишнього середовища не викликає його активацію. Принаймні, у 10% населення може бути ген, що викликає псоріаз, але тільки у 2-3% людей він розвивається.

У більш молодих людей псоріаз може спалахнути після інфекційних захворювань, наприклад, ангіни. Симптоми стануть помітними через 2-6 тижнів після болів у вухах або респіраторної інфекції у 33-50% молодих людей з псоріазом. Поширені респіраторні інфекції включають гострий фарингіт, бронхіт і тонзиліт.

Псоріаз однаково часто зустрічається у чоловіків і жінок. Він може початися в будь-якому віці, але частіше за все зустрічається у віці від 15 до 35 років. Середній час початку захворювання становить 28 років.

Близько 10-15% людей перші прояви псоріазу мають у віці до 10 років.

Діагностика псоріазу

Сьогодні не існує аналізів, які підтвердять діагноз псоріаз.

Людина, якого турбує висип повинен звернутися до лікаря-дерматолога. Часто раннє виявлення і лікування симптомів покращує віддалені результати псоріазу.

Тільки після огляду лікар зможе виключити або підтвердити діагноз псоріаз. У деяких випадках необхідно провести біопсію шкіри, щоб виключити інші стани, такі як екзема.

Лікування псоріазу

Якщо лікар підтвердить псоріаз, лікування буде залежати від типу і тяжкості захворювання. Основні варіанти включають зовнішню терапію і фототерапію.

Людям з псоріазом слід використовувати зволожуючі засоби, щоб зберегти шкіру зволоженою під час інших процедур. Цей захід може допомогти зменшити свербіж і подразнення і може зменшити кількість поразок або бляшок, які розвиваються.

Які місцеві лікарські препарати призначаються для лікування псоріазу?

Ряд актуальних, лікарських препаратів доступний для людей з псоріазом.

Деякі безрецептурні засоби можуть допомогти полегшити симптоми легкої форми псоріазу.

Вони включають:

Кам’яновугільна смола: може допомогти зменшити прояви псоріазу, свербіж і пошкодження на шкірі голови, долонях і підошвах. Люди можуть використовувати кам’яновугільну смолу самостійно або разом з іншим лікуванням.

Гідрокортизонові креми: вони зменшують запалення і заспокоюють свербіж.

Саліцилова кислота:  може допомогти зменшити набряк і видалити лусочки, часто у людей з псоріазом шкіри голови.

Засоби проти свербіння. До них можуть ставитися продукти, що містять каламін, гідрокортизон, камфору або ментол.

Актуальні методи лікування

Місцеві методи лікування доступні, щоб зменшити симптоми псоріазу. Зазвичай це лікування першої лінії від слабких до помірних симптомів, яке спрямоване на уповільнення зростання клітин шкіри, зменшення запалення і усунення свербежу або дискомфорту.

Ці процедури доступні без рецепта або за рецептом і включають нестероїдні і стероїдні препарати.

Кортикостероїди: люди використовували їх для лікування псоріазу протягом десятиліть. Існує багато різних стероїдів, таких як гелі, піни, креми, спреї та мазі.

Синтетичний вітамін D: люди часто використовують його разом з кортикостероїдами. Це може допомогти згладити бляшки, уповільнити ріст клітин шкіри і видалити лусочки.

Ретиноїди: це синтетичний вітамін А, який може допомогти уповільнити ріст клітин шкіри, зменшити почервоніння і заспокоїти свербіж.

Крем Pimecrolimus і мазь tacrolimus: Це лікування, яке лікар може призначити, щоб допомогти зменшити симптоми зворотного і бляшкового псоріазу. Люди часто комбінують їх з курсом стероїдів.

Системна терапія

Системна терапія працює через систему всього тіла, і лікарі-дерматологи призначають її людям, що страждають на псоріаз від помірного до тяжкого ступеня та псоріатичний артрит. Вони зменшують прогресування захворювання і зменшують кількість загострень.

Біологічне лікування: Це препарати на основі білка, які відбуваються з живих клітин. Біологічні препарати націлені на Т-клітини і імунні білки, які викликають псоріаз і псоріатичний артрит.

Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA) схвалило як мінімум 10 біопрепаратів. До них відносяться етанерцепт, інфліксімаб і адалімумаб.

Біологічні препарати ефективні, і їх переваги набагато переважують їх ризики.

Метотрексат: призначається при надзвичайно важкому псоріазі, який обмежує щоденну функцію і не реагує на інші види лікування. Метотрексат ефективний при псоріатичному артрит.

Циклоспорин: лікарі зазвичай призначають препарати цієї групи для запобігання відторгнення органів після трансплантації.

Оральні ретиноїди: люди з важким псоріазом можуть приймати препарат під назвою ацитретин, який діє проти наслідків захворювання по всьому організму. Він не знижує імунну активність, що робить ацитретин більш безпечним для людей з ВІЛ, які також страждають важким псоріаз.

Люди з усіма типами псоріазу, крім зворотного псоріазу, можуть отримати користь з оральних ретиноїдів.

Світлолікування

Фототерапія передбачає регулярний вплив на шкіру ультрафіолетового світла під наглядом лікаря. Світло може уповільнити зростання клітин, придушити імунну активність і зменшити подразнення.

Люди можуть проводити фототерапію в домашніх умовах і в умовах поліклініки за допомогою лайтбоксу або портативного пристрою, якщо їх початкове лікування пройшло успішно.

Деяким людям може знадобитися приймати таблетки псоралена перед впливом, щоб зробити їх шкіру більш чутливою до світла.

Домашні засоби для боротьби з псоріазом

Неможливо уникнути загострення псоріазу, але деякі стратегії можуть допомогти знизити ризик виникнення загострення.

Поради включають в себе:

 • зменшення стресу за допомогою йоги, фізичних вправ, медитації
 • дотримуватися збалансованої дієти і підтримувати здорову вагу
 • розпізнавати й уникати харчових тригерів
 • не курити і не вживати алкоголь в надлишку

Домашні засоби для зменшення свербіжу включають в себе:

 • Зберігайте шкіру зволоженою. Дерматолог може порекомендувати продукт, який підходить для вашої шкіри.
 • Приймайте холодний душ до 10 хвилин або користуйтеся холодним компресом. Уникайте гарячого душу, так як він можуть висушити шкіру.

У той час як псоріаз може бути ізольованим і неприємним, у людей є багато варіантів управління симптомами і лікування імунної активності захворювання.