Деякі сонцезахисні компоненти можуть викликати алергію у чутливих до них людей. Алергія може виявлятися у вигляді таких симптомів, як почервоніння шкіри, свербіж і набряк.

Сонцезахисний крем допомагає захистити організм від шкідливого впливу ультрафіолетового (УФ) випромінювання. Ці ефекти включають передчасне старіння шкіри і рак шкіри.

Нижче ми розглянемо причини і ознаки алергії на сонцезахисний крем. Ми також надаємо інформацію про те, як перевіряти і лікувати алергію на сонцезахисні креми у дітей і дорослих.

Причини алергії на сонцезахисний крем

Контактний дерматит або інші реакції можуть розвинутися в результаті алергічної реакції на сонцезахисний крем.

Деякі сонцезахисні компоненти можуть викликати алергічні реакції.

За даними Американського коледжу алергії, астми і імунології (ACAAI), компонентом сонцезахисного крему, найбільш ймовірно, що викликають алергічну реакцію, є оксибензон або бензофенон-3.

Інші сонцезахисні компоненти, які схильні викликати реакції, включають:

 • бензофенон
 • ціннамати
 • дібензолметан

У деяких людей також може бути алергія або чутливість до ароматів і консервантів, які виробники зазвичай додають в сонцезахисні креми.

 

Типи сонцезахисних кремів

Існує два основних типи сонцезахисних засобів: хімічний та фізичний. Хімічні сонцезахисні засоби поглинають ультрафіолетові промені, тоді як фізичні сонцезахисні засоби містять мінерали, які відштовхують ультрафіолетові промені.

Хімічні сонцезахисні креми: ці сонцезахисні креми містять сполуки, які поглинають ультрафіолетові промені високої енергії і виділяють їх як низькоенергетичні. Це допоможе уникнути потрапляння ультрафіолетових променів на шкіру.

Фізичні сонцезахисні креми: ці сонцезахисні креми містять мінерали, такі як оксид цинку і діоксид титану, які відображають або розсіюють ультрафіолетові промені. Фізичні бар’єрні сонцезахисні засоби мають менш подразливий вплив, ніж хімічні сонцезахисні креми. Тим не менш, вони також менш популярні, так як мають тенденцію залишати білий слід на шкірі.

Типи шкірних реакцій

Контактний дерматит є найбільш поширеною побічною реакцією шкіри на сонцезахисний крем. Існує три типи контактного дерматиту, які можуть вплинути на людей з чутливістю до сонцезахисного крему і алергією.

Вони включають:

 

Подразнюючий контактний дерматит. Цей тип частіше зустрічається у людей з чутливою шкірою або такими станами, як екзема.

Алергічний контактний дерматит: цей тип виникає, коли у людини алергія на конкретний інгредієнт продукту.

Фотоалергічні контактний дерматит: це тип алергії, який може виникнути, коли сонцезахисний крем вступає в контакт з ультрафіолетом. Фотоалергічні реакції іноді виглядають як сонячні опіки.

Симптоми алергії на сонцезахисний крем

Алергія на сонцезахисний крем може виникнути відразу ж після нанесення сонцезахисного крему, хоча в деяких випадках для їх розвитку може знадобитися час.

Симптоми алергії на сонцезахисний крем можуть включати:

 • почервоніння або набряк шкіри
 • свербіж або поколювання
 • кропив’янка
 • лущення або кровотеча
 • висип або пухирі, наповнені рідиною

Люди з уже існуючими захворюваннями, такими як екзема і псоріаз, схильні до підвищеного ризику розвитку алергії на сонцезахисний крем.

Інші люди з підвищеним ризиком включають тих, хто працює на відкритому повітрі і тих, у кого раніше була пошкоджена шкіра.

Алергія на сонцезахисний крем у дітей

Неможливо дізнатися в кожному окремому випадку, як дитина відреагує на сонцезахисний крем. При першому застосуванні певного сонцезахисного крему доцільно провести пробу або патч-тест, щоб перевірити ознаки реакції.

Патч-тест включає нанесення невеликої кількості сонцезахисного крему на внутрішню частину передпліччя дитини.

Батьки повинні проконсультуватися з лікарем перед застосуванням сонцезахисного крему для дітей з чутливою шкірою або раніше існуючими шкірними захворюваннями. Їм також слід звернутися за порадою про те, як захистити дитину від впливу ультрафіолету.

Нижче наведені загальні рекомендації щодо захисту дітей від сонця:

 • Нанесіть сонцезахисний крем на мінеральній основі з сонцезахисним фактором (SPF) 30 або вище.
 • Остерігайтеся аерозольних сонцезахисних засобів, які важко контролювати і які можна вдихати, особливо немовлятам.
 • Одягніть дитини в довгі штани, сорочку з довгими рукавами і крислатий капелюх.
 • Тримайте дітей молодше 6 місяців подалі від сонця.

Як лікувати алергію на сонцезахисний крем

Лікування алергії на сонцезахисний крем аналогічно лікуванню інших шкірних алергічних реакцій.

Людина, яка відчуває легку алергічну реакцію на сонцезахисний крем, повинна видалити його, промивши шкіру прохолодною водою. Потім необхідно триматися подалі від сонця, поки шкіра повністю не відновиться.

При алергії від помірного до тяжкого ступеня, лікар може порекомендувати один або кілька таких способів лікування:

 • холодні компреси, щоб полегшити біль і запалення
 • зволожувачі шкіри, лосьйони або кремы
 • антигістамінні препарати для полегшення свербежу
 • актуальні кортикостероїди, щоб зменшити запалення шкіри

Кортикостероїди ні в якому разі не можна наносити на шкіру перед виходом на сонце. Це може привести до розвитку гіперпігментації.

Коли звернутися до лікаря

Людина, яка має серйозну або повторювану алергічну реакцію на сонцезахисний крем, повинна записатися на прийом до лікаря-алерголога або дерматолога.

У більш ранньому дослідженні, проведеному в 2008 році, відзначається, що сонцезахисний інгредієнт бензофенон-3 може викликати сильну алергічну реакцію аж до анафілаксії.

Однак викликана сонцезахисним кремом анафілаксія зустрічається рідко.

Таким чином,

Сонцезахисні засоби допомагають захистити людей від шкідливого впливу ультрафіолету, такого як передчасне старіння шкіри і рак шкіри. З цієї причини переваги використання сонцезахисного крему набагато переважають ризики.

Тим не менш, деякі сонцезахисні компоненти можуть викликати алергічну реакцію. Ризик особливо високий для тих, у кого чутлива шкіра або вже існуючі шкірні захворювання, такі як екзема або псоріаз.

Людина може перевірити на алергію, попередньо нанести крем на шкіру внутрішнього передпліччя. Люди, у яких розвивається реакція, повинні уникати застосування продукту. Їм також потрібно триматися подалі від сонця, поки вони не знайдуть відповідний альтернативний сонцезахисний крем.

Люди, які відчувають серйозні або періодичні алергії на сонцезахисні креми, повинні звернутися до лікаря. Лікар може направити їх до алерголога, який буде займатися діагностикою інгредієнтів, що викликають алергію.