пн – пт
сб – нд
08:00 – 20:00
09:00 – 18:00
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
Алергічний риніт являє собою запальне захворювання слизової оболонки носа, викликане впливом алергену, що викликає запалення, опосередковане IgE. Клінічно він характеризується чотирма основними симптомами – ринорея, чхання, свербіж в носі і закладеність носа. Він також може бути пов’язаний з супутніми захворюваннями, такими як астма, атопічний дерматит і поліпи носа. Близько 10-30% населення Європи страждають на алергічний риніт. Лікування алергічного риніту комплексне. Воно має поєднувати уникнення алергену (коли це можливо), фармакотерапію і імунотерапію алергенами. За якими ознаками можна запідозрити у себе алергічний риніт? І що робити?
Розповідає лікар алерголог клініки сімейної та функціональної медицини FxMed Колеснікова Ольга Леонідівна.
Так, Ви абсолютно праві. Влітку, за різними даними від 5 до 15% населення страждає від полінозу. Поліноз ( «сінна лихоманка») – захворювання, викликане пилком рослин. Пилок являє собою дрібні частки, різноманітні за формою, будовою і розмірами. Середній розмір пилкового зерна становить 20-60 мкм, тому його не видно неозброєним оком. Пилкові зерна містять велику кількість алергенних білків. Їх можуть переносити комахи або вітер. Пилок вітрозапилюваних рослин – основна причина полінозу, оскільки такі рослини продукують пилок у величезній кількості, і вона може бути перенесена вітром на великі відстані.
Характерні прояви захворювання: чхання, водянисті виділення з носа, часто напади задухи, сльозотеча, іноді набряк повік, неприємні хворобливі відчуття в роті і в горлі.
Поліноз може проявитися в будь-якому віці, але частіше між 8 і 20 роками.
Загострення полінозу відбувається у сенсибілізованих осіб, коли концентрація пилку в повітрі досягає деяких порогових значень. Великий вплив на концентрацію пилку в повітрі надають погодні умови. У суху теплу і вітряну погоду концентрація пилку в повітрі, як правило, зростає. Це сприяє розвитку загострення полінозу. Дощ і підвищена вологість повітря зменшують концентрацію пилку і знижують ризик розвитку алергічних реакцій.
Поліноз найбільш часто розвивається при сенсибілізації до пилку злаків, дерев і бур’янів. В Україні, як правило, пилок дерев (береза, вільха, ліщина) може бути присутнім в повітрі з початку квітня по травень, злаків (тимофіївка, їжака, райграс) – в травні-червні, більшості бур’янів (амброзія, полин, соняшник) – з кінця липня і протягом всього серпня, вересня.
Пух тополі, сам по собі, викликати алергічну реакцію не може. Справа в тому, що пух тополі – це не пилок, а насіння тополі. Ці насіння оточені численними тонкими шовковистим волосками, на які, як на губку, осідає пилок рослин, квітучих в цей період (злакові трави). Сам по собі пух тополі не є небезпечним.
У людей, які страждають на поліноз, до початку жовтня всі симптоми, як правило, зникають повністю. Однак, більш яскраво починаю проявлятися симптоми алергічного риніту у людей, які страждають на алергію до побутових алергенів. До них відносяться кліщі домашнього пилу і цвілеві гриби.
Останнім часом кількість, так званих, полісенсибілізованих пацієнтів неухильно зростає. Під полісенсибілізацією розуміють підвищену чутливість до двох і більше алергенів. Поняття полісенсибілізаціі включає перехресну реактивність, коли один і той же sIg E зв’язується з різними алергенами, що мають схожу структуру. Завдання алерголога полягає у встановленні причинно-значущого алергену, що визначає клінічну симптоматику у конкретного пацієнта і потім, при необхідності, провести терапію з цим алергеном. Якщо ж цього не робити, то, на жаль, з кожним роком може приєднуватися сенсибілізація до інших алергенів.
Іноді у людини, що страждає пилкової алергією, посилюються симптоми після вживання в їжу сирих фруктів, овочів, іноді горіхів. Це пояснюється тим, що імунна система пацієнта із алергією реагує на подібні за будовою і функціями алергенні молекули, що знаходяться в різних органічних продуктах. Внаслідок, під час прийому в їжу зазначених вище продуктів виникає алергічна реакція. Найчастіше до такої реакції схильні люди, які страждають від алергії на пилок дерев.
Існує простий і ефективний алгоритм виявлення алергічного захворювання. Він, перш за все, передбачає збір анамнезу – це розпитування пацієнта. Якщо у пацієнта дійсно алергія, то кілька запитань допоможуть у пошуку можливих «винних» алергенів. Наприклад, у нього в один і той же сезон, з кінця березня-початку квітня по травень, з’являються закладеність носа, свербіж в носі, сльозотеча, чхання, а при вживанні горіхів, яблук або персиків з’являється свербіж у роті, то можна запідозрити поліноз – пилкову алергію. Потім, щоб підтвердити алергічний генез захворювання, проводять аллергообстеження.
Сучасні можливості діагностики полінозу включають стандартизовані шкірні проби (прик-тести) і мультикомпонентну діагностику ALEX.
Золотим стандартом алергодіагностики є шкірні проби. Це простий і швидкий спосіб обстеження, при якому на шкіру наносяться можливі алергічні агенти, а через 20 хвилин оцінюється результат. Однак, в сезон цвітіння рослин шкірні проби не проводять – високий ризик розвитку важких алергічних реакцій, при полісенсібілізаціі, анафілаксії, різних перехресних реакціях більш доцільно й інформативно провести мультикомпонентну алергодіагностику.
І саме за допомогою ALEX можна визначити перехресні синдроми «пилок-їжа». Це важливо для прогнозу виникнення у пацієнта тяжких системних реакцій на харчові продукти, відповідно – для складання точних рекомендацій щодо його способу життя і дієті при алергії.
Лікування алергічний риніт включає зменшення впливу алергенів і інших тригерів в поєднанні з медикаментозною терапією. У більшості людей цей комбінований підхід може ефективно контролювати симптоми. Для зменшення симптомів алергічного риніту застосовуються кілька класів лікарських препаратів, це перш за все промивання носа сольовим розчином, глюкортикостероїдні спреї, антигістамінні препарати, очні краплі, іноді коротким курсом протинабрякові засоби.
Однак, єдиним способом, що дозволяє змінити реакцію імунної системи людини на алергени є аллергенспецифічна імунотерапія. Чи є ви кандидатом на імунотерапію залежить від ваших симптомів, а також від того, на що у вас алергія. Як я вже говорила вище, шкірні прик тести і / або аналіз крові, дозволяє підтвердити Ваш специфічний алерген (и). Імунотерапія буде містити саме ті розчини алергенів, на які конкретно у Вас підтверджена алергія. Процес імунотерапії змінює імунну відповідь на алергени з плином часу. В результаті вплив алергену викликає зменшення симптомів і може навіть повністю усунути симптоми. У дітей імунотерапія може допомогти запобігти розвитку алергічної астми в більш пізньому віці.
Найбільш поширеною формою імунотерапії є регулярні ін’єкції, але на сьогоднішній день існують також сублінгвальна імунотерапія у вигляді спрею і таблеток, що дозволяє зменшити дискомфорт від лікування.
Ліцензія МОЗ України №01/1503-М від 15.03.2018
© 2022 FxMed Усі права захищені. Розроблено GoodWay Inc. GoodWay Inc.
Консультації лікарів
пн — пт 08:00 — 20:00
сб — вс 09:00 — 18:00
Консультації лікарів
вт, чт, пт, сб 09:00 – 17:00
Online: пн, ср
нд ВИХІДНИЙ
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки