пн – пт
сб – нд
08:00 – 20:00
09:00 – 18:00
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
Сезон застуди та грипу щорічно припадає на холодну пору року, а саме осінньо-зимовий період. Але чому ми схильні до вірусних інфекцій саме взимку?
Більшість з нас хворіють як мінімум двома простудними захворюваннями в рік, але чому?
Вірусні інфекції, які викликають застуду або грип доставляють нам дискомфорт і навіть позбавляють повсякденної активності. За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), «Застуда є основною причиною пропуску дітьми навчальних днів, а у дорослих робочих днів».
Хоча більшість застуд, як правило, проходять самостійно, щороку від грипу помирає від 250 000 до 500 000 людей по всьому світу.
Отже, як вчені пояснюють взаємозв’язок між падінням температури повітря на вулиці і поширенням вірусної інфекції?
По-перше, важливо розрізняти будь-яку вірусну інфекцію від грипу, тому що віруси які їх викликають проявляються абсолютно різними симптомами.
Найчастіше застуда проявляється трилогією симптомів: біль в горлі, закладений ніс і кашель. Існує більше 200 вірусів, які можуть викликати застуду. З яких риновіруси є найбільш поширеними.
Цікаво, що приблизно 25% людей, інфікованих вірусом, можуть взагалі не відчувати симптоми застуди.
Грип викликають віруси грипу, з яких є три типи: грип A, грип B і грип C. Застуда і грип мають багато схожих симптомів, але грип часто проявляється високою температурою, м’язовим болем, слабкістю, сильною інтоксикацією.
CDC ретельно контролює активність грипу. Грип може виникати в будь-який час року, але в більшості випадків він носить передбачуваний характер.
Перші ознаки активності грипу зазвичай починаються приблизно в жовтні, за даними CDC, і часто досягають піку в розпал зими. Але в деякі роки спалахи грипу можуть зберігатися і тривати до весни. Ймовірно, холодні температури і низька вологість вважаються основними факторами, які сприяють розмноженню вірусу.
Однак існує кілька теорій чому захворюваність на вірусні інфекції досягає піку в холодну пору року. Від нашої імунної системи і наскільки добре вона справляється з вірусами, до більшого часу, проведеного в людних місцях, і меншого впливу сонячного світла.
Віруси застуди та грипу намагаються проникнути в наш організм через ніс. На щастя, наша носова оболонка має складні захисні механізми проти цих мікробних агентів.
Слизова оболонка носа постійно секретує слиз. Віруси виявляються в пастці в липких соплях, які постійно рухаються крихітними волосками, званими війками, які вистилають наші носові ходи. Ми ковтаємо їх, і наші шлункові кислоти нейтралізують мікроби.
Але холодне повітря охолоджує ніс і уповільнює очищення слизу. Віруси можуть затримуватися довше на слизовій і проникати в наш організм. Як тільки вірус проник через цей захисний механізм, імунна система бере на себе контроль за боротьбу з ними. Фагоцити, які є спеціалізованими імунними клітинами, поглинають і перетравлюють віруси. Але переохолодження також зменшує активність фагоцитів.
Риновіруси насправді також збільшують активність при низьких температурах. Дослідження, проведене в 2016 році, показало, що при нормальній температурі тіла ці віруси з більшою ймовірністю гинуть.
Взимку рівні ультрафіолетового випромінювання значно нижче, ніж влітку. Це безпосередньо впливає на кількість вітаміну D, яке може виробляти наш організм. Було показано, що вітамін D бере участь в створенні антимікробної молекули, яка обмежує здатність вірусу грипу розмножуватися в лабораторних дослідженнях.
Отже, вважають, що вживання вітаміну D в зимові місяці може запобігти грипу. Результати клінічних випробувань, опубліковані в 2010 році, показали, що у школярів, які щодня приймали вітамін D-3, знижувався ризик розвитку грипу A.
Ще одна причина, що викликає простуду і грип в осінні і зимові місяці, – це те, що ми проводимо більше часу в приміщенні, коли погода менш гостинна.
Передбачається, що це має два ефекти: переповнені приміщення допомагають вірусам поширюватися від людини до людини, а центральне опалення викликає зниження вологості повітря, що, як ми вже бачили, пов’язане зі спалахами грипу.
Ваші шанси застудитися взимку дуже високі. Насправді, за оцінками CDC, вірусними інфекціями дорослі хворіють в середньому 2-3 рази на рік.
Кращий спосіб захистити себе – часто мити руки з милом, уникати дотику до очей, носа і рота і триматися подалі від людей, які хворі.
Ці правила також застосовуються до грипу. CDC рекомендує щорічну щеплення від грипу, як кращий спосіб запобігання інфекції.
Ліцензія МОЗ України №01/1503-М від 15.03.2018
© 2022 FxMed Усі права захищені. Розроблено GoodWay Inc. GoodWay Inc.
Консультації лікарів
пн — пт 08:00 — 20:00
сб — вс 09:00 — 18:00
Консультації лікарів
вт, чт, пт, сб 09:00 – 17:00
Online: пн, ср
нд ВИХІДНИЙ
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки