пн – пт
сб – нд
08:00 – 20:00
09:00 – 18:00
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
Кропив’янка – це захворювання, яке характеризується висипанням на шкірі у вигляді пухирів (уртикарії) без рідини з почервонінням та вираженим свербінням. Назва кропив’янка походить від поширеної в Європі рослини дводомної кропиви Urtica dioica так, як висипання виглядають так як після контакту з кропивою. Кропив’янка може бути гострою або хронічною, спонтанною або індукованою.
Пухир це поверхневий набряк тілесного кольору або блідої шкіри, зазвичай з почервонінням, яке триває від декількох хвилин до 24 годин.
Кропив’янка може співіснувати з ангіоневротичним набряком, який є більш глибоким набряком шкіри або слизових оболонок.
Кропив’янка класифікується залежно від її тривалості.
Хронічна кропив’янка може бути спонтанною або індукованою. Що це означає? Що висипання можуть з’являтися без будь-якої видимої причини чи за наявності тригера, наприклад, холод чи тепло.
Хронічна кропив’янка індукована має безліч різновидів:
Кожна п’ята дитина або дорослий хоч раз переносить гостру кропив’янку протягом життя, незалежно від раси, статі та віку.
Гостра кропив’янка може виникати у новонароджених та дітей грудного віку, але зустрічається рідко. Причиною гострої кропив’янки у молодших дітей зазвичай буває інфекція, навіть якщо вона не супроводжується підвищенням температури тіла. У дітей старшого віку їжа, ліки та алергени інгаляційні також є важливими причинами кропив’янки. У дорослих кропив’янка зазвичай буває ідіопатичною та спонтанною.
Гостра кропив’янка з лихоманкою може бути першою ознакою інфекції COVID-19.
На хронічну спонтанну кропив’янку страждають 0,5–2% населення; у деяких країнах дві третини їх складають жінки. Однак більш поширена хронічна індукована кропив’янка.
Уртикарні пухирі можуть бути від кількох міліметрів до кількох сантиметрів у діаметрі, білого або червоного кольору, з червоним відблиском або без нього. Кожен пухир може тривати від кількох хвилин до кількох годин і може змінювати форму. Уртикарії можуть бути круглими або утворювати кільця, візерунок у вигляді карти або гігантські плями.
Кропив’янка може вражати будь-яку ділянку тіла та має тенденцію до широкого поширення.
Сироваткова хвороба через переливання крові та реакції, подібні до сироваткової хвороби, через деякі ліки викликають гостру кропив’янку, що залишає синці, лихоманку, збільшення лімфатичних вузлів, біль у суглобах і набряк.
При хронічній індукованій кропив’янці пухирі з’являються приблизно через 5 хвилин після подразника і зберігаються від декількох хвилин до однієї години. Характерно, що пухирі бувають:
Уртикарії більш стійкі при хронічній спонтанній кропив’янці, але проходять протягом 24 годин. Вони можуть виникати в один і той же час доби.
Уртикарії виникають через вивільнення хімічних медіаторів з гладких клітин тканин та циркулюючих базофілів. Ці хімічні медіатори включають гістамін, фактор активації тромбоцитів та цитокіни. Медіатори активують чутливі нерви та викликають розширення кровоносних судин та витік рідини в навколишні тканини.
Для пояснення кропив’янки було запропоновано кілька гіпотез. Задіяні імунна система, системи арахідонової кислоти та системи згортання крові, а також досліджуються генетичні мутації.
Гостра кропив’янка може бути спричинена наступними факторами, але причину не завжди можна з’ясувати.
Тяжка алергічна кропив’янка може призвести до анафілактичного шоку.
Хронічна спонтанна кропив’янка переважно має ідіопатичний характер, тобто причина невідома. Імовірно вона розвивається внаслідок аутоімунних процесів. Близько половини досліджених пацієнтів несуть функціональні аутоантитіла IgG до імуноглобуліну IgE або його рецептора.
Хронічна спонтанна кропив’янка також може бути пов’язана з:
Висипання при хронічній спонтанній кропив’янці можуть посилюватися:
Індукована кропив’янка є відповіддю на фізичний подразник.
Які фізичні подразники можуть спричинити кропив’янку?
Рецидивуючий ангіоневротичний набряк без кропив’янки може бути пов’язаний зі спадковим або набутим дефіцитом С1-естерази комплементу.
Діагноз кропив’янка ставиться у пацієнтів за наявності уртикарій, які присутні менше 24 годин із ангіоневротичним набряком або без нього.
Основне лікування всіх форм кропив’янки у дорослих та дітей полягає у застосуванні пероральних H1-антигістамінних препаратів другого покоління, таких як цетиризин або лоратидин. Якщо стандартна доза є неефективною, дозу можна збільшити вчетверо. Дозу антигістамінних препаратів підбирає лікар-алерголог залежно від тяжкості перебігу кропив’янки.
Пацієнти з хронічною кропив’янкою, які не реагують на максимальні дози пероральних антигістамінних препаратів другого покоління, що приймаються протягом чотирьох тижнів, повинні бути направлені до дерматолога, імунолога або лікаря-алерголога.
Існують переконливі докази на підтримку лікування омалізумабом або циклоспорином.
Довготривале застосування системних кортикостероїдів не рекомендується, тому що для зменшення симптомів кропив’янки потрібні високі дози, і вони мають неминучі побічні ефекти.
Ліцензія МОЗ України №01/1503-М від 15.03.2018
© 2022 FxMed Усі права захищені. Розроблено GoodWay Inc. GoodWay Inc.
Консультації лікарів
пн — пт 08:00 — 20:00
сб — вс 09:00 — 18:00
Консультації лікарів
вт, чт, пт, сб 09:00 – 17:00
Online: пн, ср
нд ВИХІДНИЙ
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки
м. Київ, пр-т Перемоги, 67
Парковка для пацієнтів клініки